Jdi na obsah Jdi na menu
 


Star Trek

Star Trek

 

Star Trek (v angličtině doslova „Hvězdné putování“, ale nepřekládá se) je americká mediální řada televizních sci-fi seriálů, filmů, knih i počítačových her, odvozená od původního seriálu Star Trek ze druhé poloviny 60. let 20. století, který vytvořil scenárista a producent Gene Roddenberry.

První startrekovský seriál, později pro rozlišení označovaný jako The Original Series (doslovně Původní seriál), vznikl roku 1966a čítal 3 řady. Představil divákům kapitána Jamese Kirka s jeho posádkou, kterak prozkoumávají vesmír na palubě vesmírné lodi USS Enterprise (NCC-1701). Jejich příběhy pokračovaly v seriálu The Animated Series (doslovně Animovaný seriál) a 6 celovečerních filmech. Dále postupně byly natočeny čtyři další seriály, které stavěly na stejném základu: The Next Generation(Nová generace), která byla zasazena o několik desítek let za události původních seriálů. Deep Space Nine a Voyager se odehrávaly ve stejném čase jako události The Next Generation, dle kterého vznikly i další 4 celovečerní filmy. Poslední seriálová řada s názvem Star Trek: Enterprise má děj situovaný do období před prvním seriálem. Od roku 2009 je Star Trek natáčen v podobě filmového rebootu.

Star Trek se stal pojmem, který získal mnoho ocenění[1], jmenovitě 31 cen Emmy, několik cen BAFTA, ale především dal vzniknout široké základně fanoušků, označované jako trekkies, mezi které se počítá např. Bill GatesArnold Schwarzeneggernebo Whoopi Goldbergová.[2]

 

 

Koncept[editovat | editovat zdroj]

Gene Roddenberry pracoval v první polovině 60. let na novém seriálu. Protože probíhala studená válka a zároveň závod o dobývání vesmíru, bylo více než zajímavé uvést seriál o putování mezi planetami, který by se odehrával v době, kdy na Zemi není válek a strachu. Seriál se zpočátku nezdál moc úspěšný a Roddenberry byl z různých stran informován, že jde spíše o propadák.[3] Už tehdy fanoušci svým naléháním na televizní společnost NBC prodloužili život seriálu na 3 sezóny, kdy byl finálně ukončen.

Později měl být seriál obnoven a Roddenberry začal pracovat na Star Trek: Phase II (fáze 2). K produkci však nakonec nedošlo.[4]

Zachovanou ideou Roddenberryho i pro další seriály byla nejenom jednotnost lidstva, ale také vynechání osobních hodnot jako rasismussexismusxenofobie atp. Proto už v prvním seriálu vystupuje Nyota Uhura coby zástupkyně černošské rasy a od druhé sezóny Pavel Čechov jako zřejmý zástupce Ruska. Posádka měla být mezinárodní a tím i bořit zavedené společenské bariéry. Jedním takovým mezníkem se stal polibek kapitána Kirka s Uhurou, coby bělocha s černoškou.[5]

Když roku 1991 Roddenberry zemřel, jeho práci v seriálu The Next Generation převzal Rick Berman. TNG se stalo nejoblíbenějším seriálem z celé řady Star Treků.[6]Společnost Paramount proto začala pracovat na seriálu Deep Space Nine ještě před ukončením TNG.

Příběh a svět Star Treku[editovat | editovat zdroj]

 
Masky ras Ferengů a Borgů

Příběh Star Treku popisuje budoucnost lidstva, které po objevu mezihvězdného pohonu cestuje po celé galaxii, setkává se s mimozemskými civilizacemi a přes časté konflikty pomáhá šířit mír a vzájemné porozumění.[5]

Popsaná je také „historie budoucnosti“, tedy fiktivní události od 60. let 20. století, kdy se seriál začal točit, do 23. století, ve kterém se odehrává; část připadající na dobu, která již uplynula, tak tvoří svého druhu alternativní historii, např. roku 1993 začaly „eugenické války“ vedené geneticky vylepšenými lidmi, ve kterých zemřelo přes 30 000 000 lidí.

Příběh se v metaforách a alegoriích dotýká mnoha aspektů skutečného světa (podle doby vzniku) a lidského života obecně. Mnoho epizod TOS naráží např. na studenou válku (Klingonská říše představuje Sovětský svaz). Pozdější série, zvláště Voyager, pak pojednávají spíše o univerzálních lidských hodnotách, o mezinárodních i mezilidských vztazích, nebo obsahují různá morální či filosofická poselství. Častým tématem bývá např. morální dilema (cit vs. zákon, etika vs. přežití, láska vs. odpovědnost, touha po poznání vs. bezpečnost, respekt k cizím kulturám vs. vlastní hodnoty) nebo jednání člověka v mezních situacích. Kromě toho jsou zastoupena i témata ve sci-fi klasická, jako např. varování před nevyzpytatelnými důsledky zneužití různých technologií, cestování v čase a změny historie, bioetika atd. Star Trek se však dotýká také psychologických témat (např. hledání vlastní identity - viz postava Sedmá z Devíti), filosofických témat (např. epizoda Voyageru Přání zemřít má téma převzaté zČapkovy hry Věc Makropulos) i náboženských témat (např. epizody Voyageru Směrnice Omega nebo Tělesná pouta)

Planety a rasy[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článcích Seznam ras ve Star Treku a Seznam planet ve Star Treku.

Vesmír Star Treku obsahuje mnoho obydlených planet a různých ras (převážně humanoidních). Mezi nejdůležitější z hlediska série patří lidé a Vulkánci, spolu s dalšími rasami tvořící mírumilovnou Federaci, zrádní Romulané, bojovní Klingoni a civilizace kyborgů – Borgy.

Technologie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam technologií ve Star Treku.

Star Trek popisuje velké množství fiktivních technologií, přičemž v každém desetiletí vnitřní chronologie jsou vynalézány další. Nejčastějším mezihvězdným (FTL) pohonem je warp, mezi další používanou fiktivní techniku patří transportér. Lodě jsou vybaveny paprskovými zbraněmi (phasery a disruptory), torpédy (fotonovými, plasmovými a jinými) a štíty.

Seriály[editovat | editovat zdroj]

The Original Series[editovat | editovat zdroj]

 
Logo původního seriálu Star Trek
Podrobnější informace naleznete v článku Star Trek (seriál).

The Original Series (zkratkou TOS) začal v roce 1966 hraným seriálem Gene Roddenberryho. Zvláštností je, že první pilotní díl s názvem Klec z roku 1964 byl společností NBC zamítnut a své premiéry na televizních obrazovkách se dočkal až o 20 let později. Tento seriál má 3 sezóny s dohromady 80 dílů po 49 minutách. Hlavní postavou je kapitán James Tiberius Kirk, který velí posádce lodi USS Enterprise (NCC-1701) na pětileté misi. Úkolem této mise je prozkoumávat neznámý vesmír, navazovat kontakty s novými civilizacemi a hlásat poslání Spojené federace planet.

Tvůrce seriálu a Star Treku vůbec Gene Roddenberry chtěl vytvořit sci-fi seriál, který by ukazoval nejen na technologický pokrok lidstva daleké budoucnosti, ale také na odbourání projevů rasismudiskriminace žen a dalších negativ. Seriál byl několikrát upravován a Roddenberry nakonec i sjednotil Zemi pod jednu samosprávu a lidstvo samotné tak představuje spíše národ v paletě různých mimozemských civilizací. První kroky provázely problémy. Studia seriál vůbec nechtěla a úspěch zažil Roddenberry až u Desilu Studios. I zde však narazil na kritické poznámky po natočení pilotního dílu Klec, ale seriál byl schválen a podpořen dobrým rozpočtem. Toto však ustalo po 2. sezóně, kdy Desilu bylo koupeno společností Paramount, která snížila rozpočet a sám Roddenberry od další tvorby ustoupil. Seriál byl tak ukončen při celkovém počtu 80 epizod ve třech sériích, což se projevilo jako chybné, když Paramount prodal vysílací práva i jiným společnostem a Star Trek se velmi rychle rozšířil a získal mnoho fanoušků. Zvažovalo se i obnovení seriálu v 70. letech, ale to se zdálo společnosti velmi nákladné a namísto toho byl vytvořen animovaný seriál Star Trek, který dabovali původní herci.

Roddenberry původní seriál ohraničil na trojici hlavních postav – kapitán James T. Kirk (William Shatner), první důstojník, Vulkánec Spock (Leonard Nimoy) a vrchní lékař Dr. Leonard McCoy (DeForest Kelley) společně účinkovali v největším počtu epizod. Ostatní postavy posádky byly spíše doprovodné. Tuto taktiku se Roddenberry rozhodl změnit až u seriálu Nová generace, kde zaměřil dění na více členů posádky.

The Animated Series[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Star Trek (animovaný seriál).

The Animated Series (zkratkou TAS) z roku 1973 je seriál o dvou sezónách, dohromady 22 dílů zhruba po 30 minutách. Došlo k menším změnám v posádce, ale hlavní hrdinové jsou totožní. Události navazují na předchozí seriál. Hlasy animovaným postavám propůjčili herci původní posádky z TOS, kteří si (změněnými hlasy) zahráli i role dalších postav.

The Next Generation[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Star Trek: Nová generace.

The Next Generation (zkratkou TNG) začal vznikat roku 1987 a obsahuje 7 sezón, 178 dílů po 45 minutách. Odehrává se přibližně 70 let po původním seriálu (v letech 2364-2370). V seriálu tak vystupuje nová loď Enterprise-D s novou posádkou, které velí kapitán Jean-Luc Picard (hraje Patrick Stewart). Posádka má více členů, mezi nimi i příslušníky mimozemských druhů, jako jsou poradkyně a poloviční Betazoid Deanna Troi (hraje Marina Sirtis) a poručík Worf (hraje Michael Dorn), první Klingon veHvězdné flotile. Dalšími členy posádky jsou první důstojník komandér William Riker (Jonathan Frakes), druhý důstojník android Dat (Brent Spiner), lodní lékařka Beverly Crusherová (Gates McFadden), hlavní inženýr Geordi La Forge (LeVar Burton) a syn doktory Crusherové Wesley (Wil Wheaton).

Seriál se začal vysílat 28. září 1987 (v ČR 29. září 1994[7]) a měl sedm řad. Premiéra závěrečného dílu byla vysílána 23. května 1994 (v ČR 26. ledna 2001[8]). Prostředí Star Treku prezentované v tomto seriálu posloužilo jako základ pro dva další seriály, Star Trek: Stanice Deep Space Nine a Star Trek: Vesmírná loď Voyager. Seriál zpočátku řídil tvůrce Star Treku, Gene Roddenberry, který zemřel v roce 1991.

Seriál byl v roce 1994 nominován na cenu Emmy za nejlepší dramatický seriál[9]. Obdržel také cenu Peabody Award za epizodu Poslední sbohem (The Big Goodbye)[10]. Ocenění Hugo Award za nejlepší hrané představení získaly epizody Vnitřní světlo (The Inner Light) v roce 1993[11] a Všechno dobré... (All Good Things...) v roce1995[12].

Stanice Deep Space Nine[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Star Trek: Stanice Deep Space Nine.

Deep Space Nine (zkratkou DS9) vznikl roku 1993, sedm řad, 176 dílů o délce 45 minut. Začal se vysílat 3. ledna 1993 (v ČR 17. dubna 1994)[13]. Premiéra závěrečného dílu byla vysílána 2. června 1999[14]. V ČR byly odvysílány jen první tři řady.

Odehrává se během posledních let Nové generace a v letech bezprostředně následujících (2369-2375). Jde o jediný seriál z prostředí Star Treku, který se odehrává na vesmírné stanici a nikoli na hvězdné lodi. Děj je zasazen na stanici postavenou rasou Cardassianů pojmenovanou Deep Space Nine (v původním českém překladuHluboký vesmír devět), původně Terok Nor. Nachází se u planety Bajor a unikátní stabilní červí díry, která poskytuje přístup do 60 000 světelných let vzdálenéhokvadrantu gama. Seriál sleduje osudy posádky stanice, kterou vede komandér (později kapitán) Benjamin Sisko (hraje Avery Brooks). Prvním důstojníkem je Bajorankamajor (později plukovník) Kira Nerys (hraje Nana Visitor). Dalšími členy posádky jsou šéf bezpečnosti měňavec Odo (René Auberjonois), doktor Julian Bashir (Alexander Siddig), vědecká důstojnice z rasy Trillů Jadzia Dax (Terry Farrellová), syn komandéra Siska Jake (Cirroc Lofton) a ferengský barman Quark (Armin Shimerman). Ze seriálu Nová generace přišli inženýr Miles O'Brien (Colm Meaney) a ve 4. řadě ještě Klingon Worf (Michael Dorn), jehož příchod měl pomoci zlepšit sledovanost. Ve třetí řadě je ke stanici přidělena hvězdná loď USS Defiant, která poskytla posádce i scenáristům nové možnosti.

Umístění děje na stanici umožnilo rozvíjet témata, která se vinou celým seriálem, například dopady cardassijské okupace Bajoru, role Siska jako Vyslance Proroků, významné náboženské osobnosti pro Bajorany, v pozdějších řadách pak zejména válka s mocností z kvadrantu gama zvanou Dominion. Od ostatních seriálů Star Treku se tak liší delšími příběhy tvořenými několika epizodami, konfliktem mezi rasami a náboženskými tématy, což jsou prvky, které diváci a kritici oceňují, ale které Gene Roddenberry zakázal v původním seriálu a Nové generaci. Nicméně Roddenberry byl o plánech na seriál DS9 před smrtí informován, a jde tak o poslední seriál, s nímž ho lze spojovat[15].

Podobně jako Nová generace, i Stanice Deep Space Nine získal několik ocenění, například cenu Emmy za make-up nebo hudbu a celou řadu nominací[16].

Voyager[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Star Trek: Vesmírná loď Voyager.

Voyager (zkratkou VOY) pochází z roku 1995. Má 7 sezón, 172 epizod po 45 minutách. Odehrává se na lodi Voyager s kapitánkou Katheryn Janeway. V průběhu tohoto seriálu převzal vedení Star Treku po Roddenberryho smrti Brannon Braga, který ho směřoval dost odlišně, což u významné části fanoušků vzbudilo rozhořčení.[17][18]Hlavním předmětem kritiky jsou častá narušení kontinuity seriálu.

Enterprise[editovat | editovat zdroj]

 
Pět herců, kteří ve startrekových seriálech ztvárnili kapitány (zleva): Scott Bakula, Avery Brooks, Kate Mulgrew, Patrick Stewart a William Shatner
Podrobnější informace naleznete v článku Star Trek: Enterprise.

Star Trek: Enterprise se natáčel v letech 20012005 pod vedením Brannona Bragy. Tato série měla 4 sezóny, celkem 98 epizod po 45 minutách. Odehrává se před všemi předchozími, dokonce ještě před založením Federace. Loď se jmenuje Enterprise a nese označení NX-01.

Zamýšlené seriály[editovat | editovat zdroj]

V polovině 70. let 20. století připravoval Gene Roddenberry druhý hraný seriál s názvem Star Trek: Phase II, který měl navazovat na původní „tosku“. Jeho vysílání bylo plánováno na rok 1978, těsně před zahájením vlastní výroby ale byla jeho realizace zrušena. Rekvizity a kulisy byly následně použity v prvním celovečerním snímku Star Trek: Film (1979), který byl vytvořen přepracováním scénáře úvodního pilotního dvouhodinového dílu Phase II. Seriál se měl zabývat druhou pětiletou misí Enterprisepod velením kapitána Kirka.[19] Název Phase II následně využili fanoušci pro vlastní produkovaný seriál.

Po zrušení seriálu Star Trek: Enterprise v roce 2005 se sešli režisér Bryan Singer, scenárista Christopher McQuarrie a producent Robert Meyer Burnett, aby vytvořili návrh nového seriálu s názvem Star Trek: Federation, který poté nabídli Paramountu. Filmové studio ale pro další realizaci vybralo v roce 2006 J. J. Abramse, který roku 2009 natočil filmový reboot celé série pod jednoduchým názvem Star Trek. Děj seriálu Federation se měl odehrávat v roce 3000, tedy více jak 600 let po událostech z dějově nejpozději zasazených seriálů a filmů.[20][21][22]

V září 2011 bylo oznámeno, že televizní producent David Foster připravuje koncept dalšího televizního seriálu, který by měl být zasazen v hlavní realitě Star Treku do po-voyagerovské éry, tedy na konec 24. století. V případě zájmu a realizace by jej vysílala stanice CBS.[23][24]

Produkce fanoušků[editovat | editovat zdroj]

Kromě oficiálních seriálů existuje také mnoho příběhů natočených amatérsky fanoušky (o psané fan fiction nemluvě), dokonce i celý seriál Star Trek: Hidden Frontier se sedmi řadami.[25] Za zmínku stojí také Star Trek: Phase II (původně Star Trek: New Voyages), který navazuje na původní seriál a amatérští tvůrci si dali za cíl nahradit jeho nerealizované stejnojmenné pokračování.[26] Tato neoficiální díla nemají licenci od společnosti Paramount, ta ale jejich vzniku nijak významně nebrání.

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Star Trek (filmová série).

V letech 19792013 bylo natočeno 12 celovečerních filmů z prostředí Star Treku.

Prvních šest navazuje na původní seriál (TOS) se stejnou posádkou:

Další čtyři navazují na Star Trek: Novou generaci:

Následující filmy se vrací do období TOS, ale vytváří alternativní realitu:

Chronologie seriálů a filmů[editovat | editovat zdroj]

Chronologie produkce[editovat | editovat zdroj]

Star Trek: NemesisStar Trek: VzpouraStar Trek: První kontaktStar Trek: GeneraceStar Trek: Vesmírná loď VoyagerStar Trek: Stanice Deep Space NineStar Trek: Nová generaceStar Trek: Do temnotyStar Trek (film)Star Trek: GeneraceStar Trek VI: Neobjevená zeměStar Trek V: Nejzazší hraniceStar Trek IV: Cesta domůStar Trek III: Pátrání po SpockoviStar Trek II: Khanův hněvStar Trek: FilmStar Trek (animovaný seriál)Star Trek (seriál)Klec (Star Trek)Star Trek: Enterprise

 

Chronologie podle děje[editovat | editovat zdroj]

Tabulka ukazuje chronologii seriálů a filmů Star Treku ve fiktivní budoucnosti.[27][28][29][30] V prvním sloupci je rok základní dějové linie. U názvů filmu je uvedeno, pokud se děj odehrává s časovým posunem. V případě seriálů existuje řada epizod obsahujících prvek cestování časem, to není pro zachování přehlednosti v tabulce zaneseno. Nejnovější filmy z alternativní jsou uvedeny ve druhém bloku sloupců.

fiktivní rok seriály / filmy rok výroby fiktivní rok filmy rok výroby
20. století
1986 Star Trek IV: Cesta domů (hlavní děj) 1986
21. století
2063 Star Trek: První kontakt (hlavní děj) 1996
22. století
2151–2152 Star Trek: Enterprise, 1. řada 2001–2002
2152–2153 Star Trek: Enterprise, 2. řada 2002–2003
2153–2154 Star Trek: Enterprise, 3. řada 2003–2004
2154–2155/2161 Star Trek: Enterprise, 4. řada 2004–2005
23. století
2254 Star Trek, „Klec 1964 2233–2258 Star Trek (hlavní děj) 2009
2265 Star Trek, „Kam se dosud člověk nevydal 1965 2259–2260 Star Trek: Do temnoty 2013
2266–2267 Star Trek, 1. řada 1966–1967
2267–2268 Star Trek, 2. řada 1967–1968
2268–2269 Star Trek, 3. řada 1968–1969
2268–2269 Star Trek (animovaný seriál), 1. řada 1973–1974
2269–2270 Star Trek (animovaný seriál), 2. řada 1974
2273 Star Trek: Film 1979
2285 Star Trek II: Khanův hněv
Star Trek III: Pátrání po Spockovi
1982
1984
2286 Star Trek IV: Cesta domů (část filmu) 1986
2287 Star Trek V: Nejzazší hranice 1989
2293 Star Trek VI: Neobjevená země
Star Trek: Generace (úvodní část)
1991
1994
24. století
2364 Star Trek: Nová generace, 1. řada 1987–1988
2365 Star Trek: Nová generace, 2. řada 1988–1989
2366 Star Trek: Nová generace, 3. řada 1989–1990
2367 Star Trek: Nová generace, 4. řada 1990–1991
2368 Star Trek: Nová generace, 5. řada 1991–1992
2369 Star Trek: Nová generace, 6. řada
Star Trek: Stanice Deep Space Nine, 1. řada
1992–1993
2370 Star Trek: Nová generace, 7. řada
Star Trek: Stanice Deep Space Nine, 2. řada
1993–1994
2371 Star Trek: Generace (hlavní děj)
Star Trek: Stanice Deep Space Nine, 3. řada
Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 1. řada
1994–1995
2372 Star Trek: Stanice Deep Space Nine, 4. řada
Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 2. řada
1995–1995
2373 Star Trek: První kontakt (část filmu)
Star Trek: Stanice Deep Space Nine, 5. řada
Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 3. řada
1996–1997
2374 Star Trek: Stanice Deep Space Nine, 6. řada
Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 4. řada
1997–1998
2375 Star Trek: Vzpoura
Star Trek: Stanice Deep Space Nine, 7. řada
Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 5. řada
1998–1999
2376 Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 6. řada 1999–2000
2377–2378 Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 7. řada 2000–2001
2379 Star Trek: Nemesis 2002
2387 Star Trek (část filmu) 2009

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Ve vesmíru Star Treku se odehrává i řada počítačových her různých žánrů (například Star Trek: Starfleet CommandStar Trek: Armada), několik set knih – od knižních vydání natočených epizod přes nové epizody existujících sérií (především původní a Nové generace) ke zcela nezávislým – a několik komiksů (mezi neoficiální patří icrossover (tj. vzájemné prolínání) s X-Meny).

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam knih o Star Treku.

Knihy o Star Treku jsou řazené do několika sérií. Například Originální sérieNová generace a svými příběhy navazují na příslušné televizní seriály. Jednotlivé řady jsou navzájem odlišitelné i formátem a grafickou úpravou. Zprvu byly i číslované, později místo čísel měly označení série, např. Star Trek Nová generace. Knih vyšlo více než 500 od mnoha autorů.[2]

Hry[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Hry Star Treku.

S tematikou Star Treku vznikla poměrně rozsáhlá řada počítačových her, kterou lze rozdělit na hry oficiální (licencované) a hry od fanoušků Star Treku. V současnosti existuje před 50 oficiálních titulů.[31] Posledním známým přírůstkem do série pak má být online hra pod názvem Star Trek Online, která má plánované uvedení 2. února2010[32]

Oproti filmům a seriálům se oficiální počítačové hry z prostředí Star Treku ve svých kritikách těšily pouze průměrnému až negativnímu hodnocení.[33] V roce 2003 navíc společnost Activision žalovala držitele práv Star Treku, firmu Viacom, která podle ní nedodržovala podmínky vzájemné smlouvy a malým rozvojem filmů a seriálů utlumovala i prodej her pod touto licencí, které tvořila právě Activision.[34]

Hry z prostředí Star Treku pokrývají řadu platforem pro které byly vyvíjeny od 8bitových Atari a Apple II, přes počítače Amiga, konzole Xbox, SONY PlayStation až po PCse systémem MS-DOS nebo Windows.[35]

Vliv Star Treku[editovat | editovat zdroj]

Raketoplán Enterprise[editovat | editovat zdroj]

 
Představitelé posádky EnterpriseRoddenberrym a skutečnýEnterprise (OV-101)
Podrobnější informace naleznete v článku Enterprise (raketoplán).

Enterprise (OV-101), vůbec první americký raketoplán postavený pro NASA se měl původně jmenovat Constitution, ale trekkies svou masovou dopisovou kampaní přiměli tvůrce pro změnu názvu podle fiktivní vesmírné lodi.

Při slavnostním dokončení výroby raketoplánu byli přizváni také hlavní představitelé fiktivní posádky USS Enterprise NCC-1701spolu s tvůrcem Gene Roddenberrym.

Skutečnost však byla taková, že raketoplán byl určen pro testování a do vesmíru se nikdy nedostal. Dnes je k vidění v muzeu veWashingtonu.

Mobilní telefony[editovat | editovat zdroj]

 
Komunikátor používaný v seriálu TOS

Pro jeden ze svých mobilních telefonů se firma Motorola nechala inspirovat komunikátorem, který byl k vidění v původním seriálu ze 60. let.[5] Přitom v době, kdy byl přístroj pro seriál navrhnut, mobilní telefon vůbec neexistoval.

Finská společnost Nokia si zase od Star Treku vypůjčila jméno a v roce 2009 uvedla na trh nový model mobilního telefonu pod názvemNokia 5800 Star Trek[36] V tomto případě jde ale především o marketing, protože mobilní telefon se vyznačuje stejnými parametry jakoNokia 5800 ExpressMusic, ale je vybaven tématy, spořičem obrazovky a aplikacemi ve stylu Star Treku.

Nokia 5800 Star Trek byl uveden na trh u příležitosti vydání nejnovějšího filmu Star Trek (2009).

Dalším výrobcem, který si vypůjčil jméno seriálu pro svůj mobilní telefon je tchajwanská společnost High Tech Computer Corporation. Ta dala svému rozklápěcímu telefonu název Qtek HTC Star Trek nebo také STRTrk.[37]

Parodie[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu

V seriálu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Measuring Blood Stress

AidoliVale,9. 10. 2018 6:05

Compression est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre moelle bat, il pompe le sang par de vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-tadalafil-5mg/